Jdi na obsah Jdi na menu
 


Planeta Jupiter

Planeta Jupiter

   Vzdálenost planety od Země: 591 000 000 km

    Vzdálenost planety od Slunce: 778 000 000 km

  • Vznik a vývoj

   Existují dvě hlavní teorie, jak mohly velké plynné planety vzniknout a zformovat se do současné podoby. Jedná se o teorii akrece a teorii gravitačního kolapsu.jupiter.jpg Teorie akrece předpokládá, že se v protoplanetárním disku postupně slepovaly drobné prachové částice, čímž začaly vznikat větší částice až posléze balvany. Teorie gravitačního kolapsu na druhou stranu předpokládá, že velké planety nevznikaly postupným slepováním drobných částic, ale poměrně rychlým smrštěním z nahuštěného shluku v zárodečném disku podobným způsobem, který je znám při vzniku hvězd.

  • Složení

   Svrchní atmosféra Jupiteru je tvořena z 88 až 92% vodíkem a zbylých 8 až 12% připadá na helium vzhledem k poměru plynných molekul těchto plynů. Vnitřní složení planety je rozdílné, jelikož zde dochází k nárůstu ostatních prvků vůči zastoupení vodíku a hélia. Nejvzdálenější vrstva atmosféry obsahuje ledové krystalky zmrzlého čpavku.

  • Hmotnost

   Jupiter je téměř 2,5× hmotnější než všechny ostatní planety sluneční soustavy dohromady. Jeho hmotnost ovlivňuje výrazně těžiště  sluneční soustavy.

  • Vnitřní stavba

   Jupiter tvoří husté planetární jádro různého složení prvků obklopeného vrstvou tekutého kovového vodíku s obsahem hélia a atmosférou molekulárního vodíku. Za tímto zjednodušením se ale stále skrývá řada tajemství a nejasností. Jádro se často popisuje jako kamenné, ale jeho skutečné detailnější složení je neznámé jako vlastnosti materiálů, 201.gifkteré by ho měly tvořit za tlaků a teplot jenž v jádře této obří planety musí panovat. Oblast hypotetického jádra je pravděpodobně obklopena hustým kovovým vodíkem, který by se měl rozkládat až do vzdálenosti 78% poloměru planety. Procesem podobným dešti by hélium a neon měly prostupovat touto vrstvou sníženého zastoupení těchto prvků ve svrchní atmosféře. Nad vrstvou kovového vodíku se nachází vrstva tekutého vodíku a dále pak vrsta plynného vodíku, která se rozšiřuje směrem dolů z vrstvy mračen do hloubky asi 1000 km. Namísto ostrého přechodu mezi těmito vrstvami vodíku bude nejspíše přechod pozvolný, kdy jedno skupenství vodíku bude volně přecházet do druhého bez jasně definované hranice. Teplota na hranici jádra je odhadována na 36 000 K a tlak mezi 3000 až 4500 Gpa.

  • Atmosféra

   Atmosféra Jupiteru se skládá z přibližně 89,8 hmotnostních % vodíku a 10,2% hélia. Atmosféra obsahuje stopové množství methanu, vodních pak, amoniaku a „kamení“.

  • Dráha a rotace

   Jupiter je jediná planeta, jejíž těžiště se Sluncem leží mimo objem Slunce, i když jen o 7% jeho poloměru. Průměrná vzdálenost mezi Jupiterem a Sluncem je 778 miliónů km. A kolem Slunce oběhne jednou za 11,86 let.jupiter-drahas.jpg Jupiter má nejrychlejší rotaci ze všech planet v celé sluneční soustavě, jednu otočku kolem své rotační osy uskuteční za méně než 10 hodin, což vytváří vyklenutí v oblasti rovníku, která je snadno viditelná ze Země i amatérskými dalekohledy. Jelikož Jupiter není těleso s pevným povrchem, jeho svrchní atmosféra má rozdílnou rotaci. Rotační doba polárních oblastí je přibližně o 5 minut delší než je rotační doba atmosféry v oblasti rovníku.

  • Měsíce

   Jupiter má 63 měsíců pojmenovaných měsíců. Z toho 47 jich je menších než 10 kilometrů v průměru.

 

Náhledy fotografií ze složky 05 Jupiter

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

(Gregoryquece, 2. 6. 2020 6:48)

https://man-r20.com/

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

(WarrenBet, 2. 6. 2020 6:35)

https://man-r20.com/

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

Also visit my homepage;

(indeceifs, 2. 6. 2020 4:13)

You are my inspiration, I possess few blogs and sometimes run out from post :).
https://www.intensedebate.com/people/arabest33

Hey guys thit is exciting vastly unusually

(caleCilla, 2. 6. 2020 2:55)

Excess heterogeneity of in vogue and archetypal books waiting to be discovered. All self-ruling and at entire's disposal in most ereader formats.Reading is pleasant. It is more enjoyable to enquiry books without paying a cent. We divide up a bibliography of websites to download books in PDF to redress you ...Free books online can be laborious to find. These are the greatest places to receive easy lean downloads, including cut up publicly quarter books.

Hey guys thit is engaging uncommonly extraordinarily

(caleCilla, 2. 6. 2020 0:29)

Great choosing of fresh and classic books waiting to be discovered. All manumitted and available in most ereader formats.Reading is pleasant. It is more enjoyable to study books without paying a cent. We grade up a write of websites to download books in PDF to lend a hand you ...Free books online can be wearying to find. These are the a- places to develop liberated book downloads, including well-established sphere of influence books.

standing website

(JamesJag, 1. 6. 2020 21:07)

check this link right here now https://erofus.online/incest/

useful website

(Charleston, 1. 6. 2020 20:23)

why not try this out https://erofus.online/inzest/

Лучшие игры для твоего телефона!

(Coreydigue, 1. 6. 2020 16:22)

Minecraft — игра для любителей ставить
блоки друг на друга и находить приключения на свою голову.
Купи ее на нашем ... Подробнее · Minecraft earth box art ...
Minecraft education edition box art ...
Minecraft Dungeons: On the horizon.
https://peapk.ru/download-minecraft-1-13-1
https://peapk.ru/download-minecraft-1-14-1-2

娛樂城介紹

(JamesSoili, 1. 6. 2020 8:20)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

ont i snippan aresgrb.se

(aresgrb.se, 1. 6. 2020 4:11)


Link exchange is nothing else however it is only placing the other person's website link on your page at suitable place and other person will also do similar in support of you. passt.aresgrb.se/music/ont-i-snippan.php ont i snippan

pasta tonfisk kapris creme fraiche tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 1. 6. 2020 3:17)


Simply want to say your article is as amazing. The clearness to your put up is simply spectacular and that i could assume you are knowledgeable on this subject. Well along with your permission let me to take hold of your feed to stay updated with forthcoming post. Thank you one million and please continue the rewarding work. tastyandinteresting.be/decorations/vit-kabelstickad-troeja-ralph-lauren.php pasta tonfisk kapris creme fraiche

Как заработать без вложений?

(Charlesdiora, 1. 6. 2020 3:11)

Как каждый догодался я предлагаю заработать с помощью рынка форекс, установив торгового робота.
Многие задают вопрос безопастно ли моя схема 50/50 как повезет
Подробности тут:https://wsb-robot.ru/

Увеличение полового члена

(Peterjanny, 30. 5. 2020 23:02)

уве : uvelichenie-chlena https://big-penis.com.ru/5.html -Кольцо Блэко Кольцо Блэко для удлинение члена

vagel i ogonvran aresgrb.se

(aresgrb.se, 30. 5. 2020 22:19)


Good blog you've got here.. It's difficult to find high quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!! drosy.aresgrb.se/news/vagel-i-oegonvrn.php vagel i ogonvran

Aliespress, score

(Harryseeve, 30. 5. 2020 21:38)

VDS / VPS mit NVMe-Festplatten von https://t.co/YpYNB0ng8U ist das beste Angebot, das fur jede Aufgabe geeignet ist: Portale, Online-Shops, Spielebranche, Entwickler, Investitionsprojekte, Buchhaltung usw., weil wir es verwenden Produktionsausrustung und die besten TIER 3-4-Rechenzentren in Europa. Dank unseres hochqualifizierten Supports zu angemessenen Preisen konnen Sie Ihr Geld und Ihre Zeit erheblich sparen.YpYNB0ng8U

fortnite tips strategy

(MichaelWeemy, 30. 5. 2020 21:25)

https://vtrans.vermont.gov/sites/aot/files/webform/Astuce-Triche-Coin-Master28052020.pdf

the great gatsby jurk tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 30. 5. 2020 21:02)


Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice practices and we are looking to trade techniques with others, please shoot me an email if interested. tastyandinteresting.be/decorations/on-the-peak-jacka-dam.php the great gatsby jurk

Brawl Stars Hack 2020 Online Generator Unlimited Free Coins And Gems

(WesleyMourb, 30. 5. 2020 19:45)

Brawl Stars Hack 2020 Online Generator Unlimited Free Coins And Gems
This page shows you how to spot a bot player controlling a player brawler (particularly friendly) when they force quit app or press the power button or switching to another app (takes some times before a bot gains control). Stars are offered after every kill to keep count of the points players have accumulated in the match. There are loads of brawlers to unlock, each with their own unique weapons and signature moves. Upgrade brawlers ' for improvising the strength of brawlers they need upgrades. Keep in mind you won't be able to play on the public server, if you are using a Brawl Stars mod apk.

Wychodząc naprzeciw wszystkim graczom stworzyliśmy generator Brawl Stars Hack dzięki któremu można wygenerować dowolną ilość złota oraz gemów. These brawlers also have various types. Cheats are designed by the experienced and professional Brawl Starts players. You can find the elixir by opening Brawl Boxes that you have bought with coins or gems. If you are an experienced Brawl Stars player, you might already know about some of these.

Naszym priorytetem jest, aby Brawl Stars hack był bezpieczny w użytkowaniu i nie powodował bana. Daily rewards are also given to the players to encourage them to brawl. Siege is the newest game mode in Brawl Stars; this game mode was released in the February update of 2019. As everyone should know brawl stars are classified as the very enslaving game and a lot of the players save money hours to help play that game so attempt to select the most beneficial game.

Having noticed this, we decided to design a Brawl Stars free gems generator. This app contains tips, tricks, prices, information and calculation of gems used in the game brawl stars. And same like with passes you can also generate Unlimited Gems with Brawl Stars Hack tool. Remember to leave your feedback after use Brawl Stars Cheats. Furthermore, if someone wants to download the Brawl Stars Mod Apk, they can directly download it to get max characters unlocks, unlimited gems and coins and more.

Brawl Stars allows players to do facebook online struggles solo or with friends from forming a Band of Brawlers. While selecting the amount of free gems, you can also select the amount of free brawl stars coins. Der Hack ist jetzt online und kann auf jedem Gerät verwendet werden. This Generator Rumble Stars Cheat was set up by the Famous Team HaxRS Club” and will allow you to add as many Free Gems as you want without connecting and remotely directly on the web, because our Generator sends processed data to get information from the official game servers on Rumble Stars.

https://lotussymphonyblog.com/

Protective face respirator FFP2

(Jamesupsed, 30. 5. 2020 19:21)

Protective face respirator FFP2, 5-ply. Retail and small wholesale. https://virussprotection.com/tproduct/165827994-620047250891-respiratormask-standard-kn95-ffp2-3pcs-5 This product is in stock in the USA. Price is only $ 1.9. Fast and free shipping throughout the United States

') ORDER BY 1-- -

(oJGR, 30. 5. 2020 9:18)

scDI


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97

následující »