Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik Vesmíru

Vznik vesmíru
  •  Velký třesk

   Podle teorie velkého třesku vznikl vesmír z nekonečně malého bodu o velké hustotě. Toto byl počátek hmoty i prostoru, tak i počátkem čas483_6.jpgu. Tímhle vznikem byl zahájen samotný vývoj vesmíru. Z počátku se zdálo, že vývoj jde rychle [měl podobu exploze (v podstatě se rozepnul ve velmi malém čase na ohromný objem)] = INFLACE. Slovo třesk je roven jakého si výbuchu.

  •  Vznik hmoty

   Původně malý vesmír se společně s prostorem rychle rozpínal. Uvnitř se nacházela velmi hustá a žhavá látka. Standartní model popisuje dost přesně, co se dělo v prvních třech minutách po vzniku vesmíru (vzhledem k tomu, že vesmír je starý asi 13,7 miliard let, je to doba skutečně nepatrná).  

vznik-00000-first.jpg

Vystřídalo se několik fází. V těch prvních převládalo především světlo (fotony) a jiné elementární částiceA v posledních fázích už byl vesmír dost chladný (jen několik miliard stupňů Celsia ) na to, aby se mohla tvořit stabilní jádra atomů

  •  Důkazy (Rozpínání vesmíru)

  Teoreticky rozpracoval rozpínání vesmíru Alexandr Fridman.

Toto rozpínání lze pozorovat nepřímo na velmi vzdálených objektech  a jejich světelných spektrechZnámý je takzvaný rudý posuv. Čím jsou například galaxie vzdálenější, tím větší je jejich rudý posuv a tím rychleji se od nás také vzdalují. Tato závislost je téměř lineární. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 001 Vznik vesmíru

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zákon zachování energie

(fyzik, 14. 5. 2019 0:32)

Vznik vesmíru popírá základní zákon zachování energie. Copak už neplatí? Singularita je ekvivalentní existenci Boha. Je to pofidérní a ubohá výmluva na počátek prostoročasu. Stejně tak mohu tvrdit "váženým" astrofyzikům, že Pán Bůh řekl: Budiž vesmír! A nyní mně tento výrok exaktně vyvraťte! Tvrzení, že existoval velmi malý hmotný bod o velké hustotě, zní jako pohádka, nebo výrok ze Starého zákona (nebo jiných indiánských a dalších náboženství). Takové výroky mě neuspokojují a vůbec bych je nepoužíval. To mohou používat různí sociologové, politologové, kulturologové a další pavědci! Z geometrie vím, že bod nemá rozměr a chtěl bych vědět, jak se do nulové dimenze uspořádalo tolik energie (hmoty vesmíru). Astrofyzikové to řeší jednoduše a primitivně - singularitou. A je to jasné! Ubohost. Měl ten bod Planckův rozměr, nebo byl teoreticky nulový? Závěr: Pokud věda nemá exaktní důkazy, neměla by šířit pohádky! Desítky hypotéz = desítky pohádek.

marttt

(marttt, 7. 2. 2019 9:56)

tak co bude to delší

ppp

(ppp, 7. 2. 2019 9:55)

ok

marttt

(marttt, 7. 2. 2019 9:53)

hele

marttt

(marttt, 7. 2. 2019 9:53)

je to moc krátké