Jdi na obsah Jdi na menu
 


Planeta Venuše

Planeta Venuše

   Vzdálenost planety od Země: 40 400 000 km

   Vzdálenost planety od Slunce: 108 000 000 km

  • Vznik

   Venuše vznikla podobně jako ostatní planety sluneční soustavy. Srážkami prachových částic se začala formovat malá tělesa, která svou gravitací přitahovala venuse-dolni-obr.jpgdalší částice a okolní plyn. V podstatě skoro stejá struktura vývoje jako u předchozí planety.

  • Povrch

   Průzkum povrchu Venuše je vzhledem k husté atmosféře obklopující planetu ve viditelném spektru nemožný. Pro zmapování povrchu se využívají radarové vlny, které jsou schopny atmosférou projít. Povrch Venuše je přibližně z 80% tvořen lávovými planinami. Venušin povrch je tvořen dvěma „kontinentálními“ vrchovinami, které se zdvíhají z rozsáhlých okolních plání.

Předpokládá se, že téměř 90% povrchu tvoří nedávno utuhlá vrstva čedičové lávy, která  je pouze zřídka porušena meteorickými krátery. Malý počet impaktních poruch napovídá, že povrch planety byl v nedávné době značně přeměněn vlivem sopečné aktivity.

  • Atmosféra

   Současná představa o struktuře atmosféry Venuše se zakládá na měřeních. Venuše je obklopena hustou vrstvou atmosféry, která je tvořena převážněoxidem uhličitým, dále pak malým množstvímdusíku, kyslíku a vodních par. Kombinaceatmosfera-venuse.jpg těchto plynů má za následek vznik silného skleníkového efektu, který zvyšuje teplotu povrchu o více než 400 °C, v oblastech okolo rovníku dokonce až o 500 °C. Silný skleníkový efekt způsobuje, že povrch Venuše je teplejší než Slunci nejbližší planeta - Merkur i přes to, že je od Slunce více jak dvakrát vzdálená a přijímá pouze 25% slunečního záření.

  •  Hydrosféra

   Jelikož Venuše nemá vlastní magnetické pole, není její povrch zcela chráněn před slunečním větrem a částicemi dopadajícími na její horní část atmosféry. Uvažuje se, že Venuše měla původně podobné množství vody v atmosféře jako má Země. V důsledku bombardování slunečními částicemi ale došlo k rozštěpení vodních molekul na atomy vodíku a kyslíku. Vlivem nízké hmotnosti vodíku mohl následně snadno uniknout do kosmického prostoru. Oproti tomu těžší kyslík zůstal v atmosféře a následně nejspíše reagoval s atomy v kůře, došlo k jeho navázání a postupnému vymizení z atmosféry.

  • Oběžná dráha

   Venuše obíhá okolo Slunce ve střední vzdálenosti okolo 108 milionů km jednou za 224,65 dne. Planeta obíhá podobně jako všechny planety sluobezna-draha-xxx.pngneční soustavy po eliptické dráze. I když Venuše nemá žádný vlastní měsíc, obíhá spolu s ní kolem Slunce tzv KVAZISATELIT. Jde o planetku 2002 VE68

 

Náhledy fotografií ze složky 02 Venuše

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KOMENTÁŘ

(Bot, 22. 10. 2019 17:40)

Dobrý den

KOMENTÁŘ

(Bot, 22. 10. 2019 17:40)

Dobrý den

prezentace

(blbeček, 16. 10. 2013 14:58)

mám mít do školy referát o Venuši helllllllllp :( :( :(

ach jo

(lolkio, 1. 4. 2013 14:20)

blb

super

(lolkio, 10. 5. 2012 14:02)

super foto

Re: super

(Majkla prdková, 1. 4. 2013 14:15)

to je super

Dnes

(Majkla prdková, 1. 4. 2013 14:14)

je mi blbě