Planeta Venuše
Vzdálenost planety od Země: 40 400 000 km
Vzdálenost planety od Slunce: 108 000 000 km
- Vznik
Venuše vznikla podobně jako ostatní planety sluneční soustavy. Srážkami prachových částic se začala formovat malá tělesa, která svou gravitací přitahovala další částice a okolní plyn. V podstatě skoro stejá struktura vývoje jako u předchozí planety.
- Povrch
Průzkum povrchu Venuše je vzhledem k husté atmosféře obklopující planetu ve viditelném spektru nemožný. Pro zmapování povrchu se využívají radarové vlny, které jsou schopny atmosférou projít. Povrch Venuše je přibližně z 80% tvořen lávovými planinami. Venušin povrch je tvořen dvěma „kontinentálními“ vrchovinami, které se zdvíhají z rozsáhlých okolních plání.
Předpokládá se, že téměř 90% povrchu tvoří nedávno utuhlá vrstva čedičové lávy, která je pouze zřídka porušena meteorickými krátery. Malý počet impaktních poruch napovídá, že povrch planety byl v nedávné době značně přeměněn vlivem sopečné aktivity.
- Atmosféra
Současná představa o struktuře atmosféry Venuše se zakládá na měřeních. Venuše je obklopena hustou vrstvou atmosféry, která je tvořena převážněoxidem uhličitým, dále pak malým množstvímdusíku, kyslíku a vodních par. Kombinace těchto plynů má za následek vznik silného skleníkového efektu, který zvyšuje teplotu povrchu o více než 400 °C, v oblastech okolo rovníku dokonce až o 500 °C. Silný skleníkový efekt způsobuje, že povrch Venuše je teplejší než Slunci nejbližší planeta - Merkur i přes to, že je od Slunce více jak dvakrát vzdálená a přijímá pouze 25% slunečního záření.
- Hydrosféra
Jelikož Venuše nemá vlastní magnetické pole, není její povrch zcela chráněn před slunečním větrem a částicemi dopadajícími na její horní část atmosféry. Uvažuje se, že Venuše měla původně podobné množství vody v atmosféře jako má Země. V důsledku bombardování slunečními částicemi ale došlo k rozštěpení vodních molekul na atomy vodíku a kyslíku. Vlivem nízké hmotnosti vodíku mohl následně snadno uniknout do kosmického prostoru. Oproti tomu těžší kyslík zůstal v atmosféře a následně nejspíše reagoval s atomy v kůře, došlo k jeho navázání a postupnému vymizení z atmosféry.
- Oběžná dráha
Venuše obíhá okolo Slunce ve střední vzdálenosti okolo 108 milionů km jednou za 224,65 dne. Planeta obíhá podobně jako všechny planety sluneční soustavy po eliptické dráze. I když Venuše nemá žádný vlastní měsíc, obíhá spolu s ní kolem Slunce tzv KVAZISATELIT. Jde o planetku 2002 VE68
Náhledy fotografií ze složky 02 Venuše
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den
prezentace
(blbeček, 16. 10. 2013 14:58)mám mít do školy referát o Venuši helllllllllp :( :( :(
KOMENTÁŘ
(Bot, 22. 10. 2019 17:40)