Jdi na obsah Jdi na menu
 


Planeta Uran

Planeta Uran

   Vzdálenost planety od Země: 2 585 000 000 km

   Vzdálenost planety od Slunce: 2 869 000 000 km

  • Vznik a vývoj

   Předpokládá se, že Uran vznikl stejným procesem jako Jupiter. Stejné teorie a postuvy vývojů.

  • Složení

   Uran obsahuje na rozdíl od Jupiteru a Saturnu jen 83% voduran-slozeni.jpgíku, dále 15% helia a stopová množství metanu a dalších prvků. Jupiter a Saturn jsou složeny téměř výhradně z vodíku. Jádra Uranu a Neptunu se v mnoha směrech podobají jádrům Jupiteru a Saturnu, nemají  však masívní obálku tekutého kovového vodíku. Zdá se, že Uran nemá výrazně diferencované kamenné jádro jako Jupiter a Saturn, ale jeho materiál je víceméně rovnoměrně rozložen.

  • Vnitřní stavba

   Uran je přibližně 14,5 krát hmotnější než Země, takže je nejlehčí ze všech plynných obrů. Průměr planety je o málo větší než průměr Neptunu a je přibližně 4 krát větší než průměr Země, ale Uran je lehčí než menší Neptun. Nízká hustota a hmotnost naznačuje, že planeta je složená převážně z lehkých prvků a sloučenin, jako například vodního ledu, atd.. Standardní model stavby Uranu předpokládá tři oddělené vrstvy: kamenné jádro ve středu planety, ledový plášť a plynný obal tvořený převážně vodíkem a héliem.

  • Atmosféra

   Uran je nejchladnější planetou sluneční soustavy. Teplota jeho atmosféry dosahuje jen 53 Kelvin, nejnižší teplota změřená v tropopauze byla pouze 49 K, což činí Uran nejchladnější planetou sluneční soustavy. Vzhled atmosféry Uranu je většinu času jednolitý bez znatelné struktury jak ve viditelném, tak i ultrafialovém spektru. Je to způsobeno pravděpodobně tím, že Uran nemá téměř žádné zdroje vnitřního tepla ve srovnání s jinými plynnými obry, a tak dynamika atmosféry je velice slabá.

  • Dráha a rotace

   Uran obíhá Slunce ve střední vzdálenosti 2 870 972 220 km. Planeta se přibližuje ke Slunci nejvíce na 2 735 555 035 km a vzdaluje na 3 006 389 405 km. Okolo Slunce oběhne jednou za 84,07 let a kolem své osy se otočí za 17 hodin a 14 minut.

  • Prstence a měsíce
  1. Prstence- Uranův systém planetárních prstenců je nezřeturan-4224.jpgelný. Skládá se z 13 dosud objevených prstenců. Ty jsou velmi tenké a jsou složeny z tmavých balvanů o velikosti od 10 cm do 30 m v průměru. Prstence Uranu jsou většinou neprůhledné a široké pouze několik kilometrů a jejich jednotlivé části jsou tvořeny obvykle decimetrovými až metrovými balvany.
  2. Měsíce- Uran má 27 známých měsíců. Mezi pět hlavních patří Miranda, Ariel, Umbrie, Titania a Oberon. Největší jsou Titania a Oberon s průměry přes 1500 km. Všechny měsíce jsou málo jasné na to, aby je šlo pozorovat běžnými dalekohledy. Tyhle všechny měsíce se děli na 1. s vnitřní dráhou, 2. s vnější dráhou a 3. s nepravidelnou dráhou.
 

Náhledy fotografií ze složky 07 Uran

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Uran

(hana, 6. 11. 2018 17:57)

hezký moc