Jdi na obsah Jdi na menu
 


Složení Vesmíru

 Složení vesmíru
 

   Námi pozorovatelná hmota tvoří 4% která jsou rozděleny asi na 1% svítících objektů (hvězdy, supernovy, atd.) a na 3% dalších menších nesvítíslozeni.jpgcích objektů jako hvězdný prach a plyn, nesvítící hvězdy, planety a planetky. Největší část vesmíru tvoří temná energie (energie vakua), která představuje celých 73% energie vesmíru = („skrytá“ hmota a energie). Někteří vědci zastávají teorii MULTIVESMÍRU, která poukazuje na možnost, že vesmírů, jaké se snažíme poznat, existuje velké množství a my jsme pouze v jednom z nich! 

  •  Počet galaxií, hvězd a planet v pozorovatelném vesmíru

   Počet galaxií se podle pozorování odhaduje na 120 miliard, Nicméně pozorovatelný vesmír tvoří kouli o poloměru 13,2 miliard světelných let a není známo, jak velkou část z celkového vesmíru to představuje. Dále je třeba podotknout, že vidíme velmi vzdálenou minulost. Pravděpodobně má dnes vesmír nesrovnatelimg1231423514.jpgně více galaxií, než my vidíme pomocí teleskopů. Bude tím pádem také mnohem více prosvětlený. Přesto vše světlo nedokáže stíhat rozpínatelnost vesmíru. Tudíž světlo letící směrem k nám je zároveň unášeno expanzí vesmíru. Proto je prakticky nemožné vidět „konec vesmíru“. Galaxie samy tvoří obrovské kupy a ty pak nadkupy. Musíme si uvědomit, že když pozorujeme vzdálené galaxie, díváme se ve skutečnosti do dávné minulosti. Je to dáno tím, že rychlost světla je sice obrovská, není ale nekonečná. Hubbleovým vesmírným teleskopem se díváme do doby před 13 miliardami let. Je možné, že v současném vesmíru existují stovky miliard galaxií.

Počet všechvězd je už těžké spočítat. V každé galaxii jsou stovky až tisíce miliard hvězd. Naše galaxie, zvaná Mléčná dráha, jich má přibližně 300 miliard.

Existují různé názory na to, zda jsme jedinou formou života ve vesmíru, případně jak častý v něm život je. Pro odhad počtu obyvatelných planet byly vytvořeny různé vzorce, ovšem s nejasnou platností.

 

Náhledy fotografií ze složky 002 Složení vesmíru

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

stáři vesmíru

(ondrej, 27. 4. 2016 23:44)

Pozorujeme galaxie vzdalene 90 miliard svetelny let,tudiz k nam svetlo letelo 93 miliard let.ale vesmir je stary +-15 miliard let.to letelo 75miliard cim kdyz vesmir jeste neexistoval??